Liposuction Ameliyatı | Yağ Aldırma
LIPOSUCTION

LIPOSUCTION

Günümüzde, hakkında çok fazla yanlış bilginin dolaştığı ameliyatlardan biri olan liposuction, Türkçede "yağ emme" ya da "yağ alma operasyonu" olarak geçiyor. Vücudun farklı yerlerinde biriken fazla yağların yok edilmesi için yapılan bu işlemin doğrudan zayıflama ya da kilo verme aracı olarak görülmemesi gerekiyor. Bu noktada hem sağlığınız için hem de fazla kilolardan kurtulmak için sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olmanız çok önemli. Kontrollü bir diyet ve düzenli fiziksel aktivite ile istediğiniz kiloya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ancak hayalinizdeki kiloya ulaşmanıza rağmen vücudunuzda erimeyen yağ depoları kalıyorsa, bu durumda liposuction'ı etkili bir çözüm olarak değerlendirebilirsiniz.
Vücudumuzda cilt altında 2 ayrı yağ dokusu bulunur. Biri cildin hemen altında bulunan yüzeyel yağ dokusu dediğimiz kilo alıp vermeden etkilenen yağ dokusu iken, diğeri daha derinde bulunan genetik ve yapısal özelliklere bağlı olan kilo alıp vermekten etkilenmeyen yağ dokusudur. Genellikle 30 yaşını geçtikten sonra ne kadar spor ve diyet yapsak da basen, kalça gibi bölgelerimizin yağlanmasına engel olamayız. İşte bu gibi durumlarda, kanül dediğimiz aletler ile cilt altına girerek bu sorunlu bölgelerdeki yağların çekilmesi işlemine liposuction denmektedir. Plastik cerrahideki devrim niteliğinde olan bu uygulama dünyada çok yaygın kullanılmaktadır. Ancak şunu unutmamak gerekir ki liposuction bir zayıflama yöntemi değil, sorun bölgeleri düzeltme yöntemidir.
 
Liposuction kelime anlamı ile vücuttaki fazla yağ dokusunun vakum yardımı ile emilerek uzaklaştırılmasını ifade etmektedir.

Vaser Liposuction Nedir?

Vaser Liposuction Ameliyatı temelde bölgesel yağlanma bölgelerinden yağların ince kanüller yardımı ile alınması işlemidir. Vaser Liposuction tek başına uygulanabildiği gibi meme estetiği, karın germe operasyonlarına eşlik eden bir cerrahi yöntem olarak da karşımıza çıkmaktadır.
 
Klasik liposuction yöntemine ek olarak yağ alma işlemi öncesinde ultrasound yani yüksek frekans ses dalgaları ile yağ hücrelerini bağlı bulundukları yağ lobüllerinden ayırıp akışkan kıvamda yağ emülsifikasyonu haline getirir.
 
Vaser Liposuction diğer liposuction yöntemlerinde rastladığımız kanama, morarma ve ciltte dalgalanma benzeri sorunları önleme amacıyla geliştirilmiş yeni bir teknolojidir. Dolayısıyla vaser liposuction ileri, güvenilir ve sağlıklı bir liposuction yöntemidir.
 
Vaser Liposuction uygulamasında tıpkı bir üzüm salkımındaki taneler benzeri yağ hücreleri tekli, ikili, üçlü gruplar halinde serbest kalır. İşlem sırasında yağa spesifik frekansta ses dalgarı gönderilerek bağ dokuya, damar ve sinirlere zarar verilmez. Dokuya saygılı bir yöntem olan vaser liposuction yani diğer ismi ile ultrasonik liposuction işlemi sırasında alınan yağlar, doğal bir dolgu malzemesi olarak kullanılabilir.

Vaser Lipo için kimler uygun ve en güncel liposakşın yöntemleri neler?

Vaser liposuction adayları hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın obezite sınırında veya üzerinde olmayan ve vücudunda yağlanma şikayeti olan hastalardır. Bölgesel veya vücudun birçok bölgesinde aynı anda liposakşın uygulanıp hastada üç boyutlu bedensel küçülme sağlanabilir. Elbette hastanın yağlanmadan şikayetçi olduğu bölgeler muayene edilip diğer bölgelerle uyumu mutlaka değerlendirilerek hastaya işlem hakkında ve çıkacak sonuç hakkında bilgi verilmelidir. Bahsettiğim yeterli sonuçların üzerine gelişen liposuction yöntemleri ile daha da fazla kazanımlar eklemek mümkündür. Örneğin hastayı fazla yağlardan kurtarırken çok iyi sportif hatlara kavuşturmak ve şekillendirmek mümkün artık , bunun yanında doğum yapmış hastalarda ki deri sarkmasını kesi yapmadan toparlamak ,
 
önceden oluşmuş girinti çıkıntıları ve selülit görünümünü de azaltmak mümkündür.
 
Vaser Liposuction
 
Ultrasonik liposuction (Vaser liposuction) ile klasik liposuctionın çok ötesinde sonçlar elde edilmesinin yanında, vaser liposuction ile vücut üzerinde 3 boyutlu olarak aynı bir heykeltraş gibi çalışmak ve vücuda şekil vermek mümkün.
 
Bu yöntemin çok sayıda sayılabilecek faydalarından başlıcaları yağ hücrelerine spesifik olması, gereksiz kan kaybını engellemesi, hastalara çok konforlu bir iyileşme süreci sunması, cilt elastikiyetinin geri kazanımını çok daha sağlıklı olarak kazandırması ve yağ hücrelerine spesifik olan bu yöntemle alınan yağ hücrelerinin canlılığını koruyor olması sıralanabilir. Yağ hücrelerine spesifik olması nedeni ile bağ doku hasarı kesinlikle oluşturmamaktadır bu da deride hızlı bir sıkılaşma ve iyileşmeye olanak sağlar. Yine yağ hücreleri üzerine olan spesifitesi nedeni ile damarlarda hasarlanma olmaz ve gereksiz kan kaybı önlenmiş olur bunun yanında sinirlerin ve kasların da etkilenmemesi operasyon sonrası gereksiz mcı ağrıların oluşmamasına yardımcı olmaktadır.

Vaser (Ultrasonik liposuction) nasıl uygulanır?

Ultrasonik liposuction işlemi uygulama yapılacak bölge miktarı çok geniş değil 1-3 bölge ile sınırlı ise rahatlıkla lokal anestezi ve sedasyon desteği ile uygulanabilmektedir. Eğer uygulama alanı sırt, meme ve çevresi, bel, karın, bacaklar ve kollar gibi birçok bölgeyi içerirse genel anestezi hasta konforu için daha sağlıklı bir tercih olarak karşımıza çıkar. Uygulamaya ameliyat öncesi hastanın vücudunun şekillendirileceği ve yağ fazlalıklarının olduğu bölgelerin işaretlenmesi ile başlanır. Daha sonra liposuction uygulanılacak bölgelere yağ dokusuna selektiviteyi artırmak için özel bir solüsyon uygulanır. Küçük bir delikten (3-5mm) uygulanan bu solüsyonun ardından her bölge için ayrı tasarlanmış ve çevre yağ dokuyu seçici olarak eriten ultrasonik problardan uygun olan ile bu küçük delklerden girilerek yağlar eritilir. Yağ hücreleri üzerinde seçici bir etkiye sahip olan bu problar sayesinde deri altında cerrah yüzeyel veya derin planlarda istediği şekilde homojen olarak yağları eritir ve daha sonra suction yöntemi ile yağlar uzaklaştırılır. Yağların bu şekilde homojen olarak uzaklaştırılması sebebi ile ciltte de herhangi bir pürüz veya girinti çıkıntı oluşmaz.

Vaser Liposuction ile klasik liposuctionın temel farkı nedir ve Vaser Liposuction sıklıkla hangi bölgeler için uygulanır?

Klasik liposuction bölgesel olarak biriken yağları uzaklaştırmaya ve beden ölçülerini küçültmeye yönelik yapılan bir girişimdir. Vaser liposuction ise 3. kuşak ultrasound teknolojisinin kullanıldığı vücut şekillendirme yöntemidir. Bu yöntemle fazla olan bölgelerdeki yağ dokusu alınarak gerekli bölgelere transfer edilir. Böylece doğal ve kaslı bir vücut formu oluşturulur. Bu teknik genellikle karın bölgesinde, kasık, sırt ve bel bölgelerinde, omuz-kol ve bacaklarda uygulanmaktadır. Kadın ve erkek vücut formlarında arzu edilen yapı ve kas gölgeleri farklıdır. Erkeklerde pektoral yani göğüs bölgesinde kaslı görünüm ön plandayken kadınlarda poponun daha belirgin olması
 
istenmektedir. Planlama vücut formuna ve kişide mevcut kasların izdüşümlerine uygun olarak yapılmaktadır. Erkek vaser liposuction vücut şekillendirmesinin en önemli özelliği karın bölgesindeki six-pack ya da baklava görünümünün ortaya çıkarılmasıdır. Erkeklerdeki kaslı atletik görüntü özellikle karın, göğüs, omuz ve bel kenarlarındaki kasların belirginleştirilmesiyle ortaya çıkar.

Sık Sorulan Sorular

Vaser Liposuction işleminde genellikle birden fazla bölgede (karın, sırt, simit, bacak, gıdı vs) geniş bölgeler bir arada çalışıldığından hasta rahatlığı açısından genel anestezi tercih edilir. Daha küçük ve az alandaki bölgelerde, sedasyon ve bölgesel anestezi de tercih edilebilir.

Vaser Liposuction operasyonundan 1 hafta ideal olarak ise 3 hafta önce kan sulandırıcı ilaçlar kesilmelidir.
Kan sulandırıcı etkileri sebebi ile bitki çayları, E vitamini ve bazı vitamin türevleri kesinlikle alınmamalıdır.
Ameliyattan en az 7-8 saat öncesinde katı gıda ve sıvı alımı kesilmelidir.
Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.
Hastaların rutin kan tetkikleri (tam kan sayımı, biyokimya, kanama-pıhtılaşma testleri, hepatit markerları vs.) operasyon öncesinde yapılır.
Hastanın ek bir rahatsızlığı var ise buna dair test ve konsultasyonlar da yapılır
Ameliyat öncesinde özel bir dikkat gerektirmeyen bu yöntemde uygulama öncesi özel diyetler veya özel ilaç kullanımlarına gerek yoktur. Genel ameliyatlar öncesi dikkat edilmesi gereken kan sulandırıcı ilaçlardan uzak durmak, alkol kullanımını azaltmak ve son günlerde kullanmamak gibi genel koşullar bu işlem öncesinde de geçerlidir.

Vaser Liposuction Ameliyatı sonrası dönem nasıl geçer , ağrılı mıdır özel bir kıyafet gerektirir mi?

Ameliyat sonrası dönemde yağların ultrasonik dalgalar ile kas,damar ve sinirlere hiçbir hasar verilmeden eritilerek uzaklaştırılması nedeni ile ağrısızdır diyebiliriz. Ağrı kesiciler ile dinen hafif ezilme hissi ise zaman zaman olabilmektedir. Ameliyat sonrasında ödemin çabuk gerilemesi ve iyileşmenin süratlenmesi için özel korseler 2-3 hafta kullanılır.
Bu yöntem ile gerçekleştirilen liposuctionlar sonrasında işlem çok geniş bölgelere uygulanmamışsa hastanın hastanede yatması gereksizdir. Çok geniş vücut alanlarına uygulansa dahi maksimum 1 gece hastanede yatmak hastalar için fazlası ile yeterli olmaktadır.
Vaser liposuction operasyonunda kullanılan özel frekanstaki ses dalgaları sadece yağ dokuya etki ettiği kaslar, damarlar ve bağ dokuya zarar vermemesi sebebi ile iyileşme süreci oldukça hızlıdır. Diğer liposakşın yöntemlerinden daha az morarma, kanama ve ödem görülür. Bu da normal yaşama 3-4 gün içerisinde dönülebilmeyi sağlar. Ödemin çoğunun atılması hastadan hastaya değişmek ile

birlikte ortama 3-6 hafta sürmektedir. Bu sürenin sonunda hatlar daha net olarak ortaya çıkar. Ödemin hızlı atılması için masaj terapileri uygulanabilir. İşlem sonrasında bir miktar yağ daha parçalanmaya devam eder. Dolayısı ile bu süreci hızlandırmak için proteinden zengin karbonhidrattan fakir bir diyet özellikle diyetisyen eşliğinde yapılırsa elde edilen sonuç çok daha iddialı olur.
Vaser Liposuction yönteminden sonra yeniden kilo alır mıyım? Sorusu bize en sık sorulan soruların başındadır. On altı yaşından sonra yağ hücrelerimizin sayısı artmaz, kilo alma dediğimiz hadise mevcut yağların hacminin artması sayesinde olur. Vaser Liposuction yapılan bölgelerde yağ hücre sayısı azaldığı için ileriki dönemde düzensiz beslenme durumunda kilo alma durumunda bu bölgelerdeki yağ hücreleri de etkilense de sayıları azaldığından avantajlı olma durumunu korur.

Vaser Liposuction sonrasında yeme alışkanlıkları düzensiz, diyetine dikkat etmeyen hastalar kilo alabilir. Bu uygulamadan sonra ne yaparsanız yapın artık kilo almayacaksınız söyleminde bir iddiada bulunulamaz. Ancak bu kilo alış vücudun tüm bölgelerinde eşit oranda olur. Yeme alışkanlıkları düzenli olduğu ve aşırılığa kaçılmadığı müddetçe şekilli, sağlıklı ve fit bir görünüm devam eder.
Liposuction Hakkında Bilgi Alın
Liposuction uygulamaları hakkında daha fazla bilgi almak için yandaki formu doldurarak ilk adımı atabilirsiniz. Liposuction, vücuttaki fazla yağ dokusunun vakum yardımı ile emilerek uzaklaştırılması sağlayan bir dizi cerrahi prosedürü içerir. Bu form, size liposuction hakkında daha fazla bilgi vermek, sorularınıza yanıtlar sağlamak ve bir uzmanla iletişim kurmanız için önemli bir adımdır.
Adres
Op. Dr. Niyazi Şimdivar
Op. Dr. Niyazi Şimdivar
Whatsapp ile bilgi alın
Merhaba, tedavi ve uygulamalarımız ile ilgili sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyacağız.
Bu sitede çerezler (cookies) kullanılmaktadır. Çerezleri size mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için kullanmaktayız. İnternet sitemizi ziyaretinize devam etmeniz halinde bu sitede kullanılan çerezleri kabul etmiş sayılacaksınız. Daha fazla bilgi